Rotary shaft seal ASP-55X70X8-FPM
Part number : ASP-55X70X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-55X70X8-FPM  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  32 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6409-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6409-SKF
Rotary shaft seal - ASP-55X72X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL ASP-55X72X7-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description