Pneumatic seal PP-27X160X30-NBR90
Part number : PP-27X160X30-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-27X160X30-NBR90  has an inner diameter of 27 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 30 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Pneumatic seal - PP-20X125X26-NBR90 GEN
PNEUMATIC SEAL PP-20X125X26-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    30  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1520  G
  • PACKAGING
    1
Description