Pneumatic seal PP-16X100X25-NBR90
Part number : PP-16X100X25-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-16X100X25-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 25 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Pneumatic seal - PP-16X100X25-NBR GEN
PNEUMATIC SEAL PP-16X100X25-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    310  G
  • PACKAGING
    1
Description