Pneumatic seal PP-12X90X24-NBR90
Part number : PP-12X90X24-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-12X90X24-NBR90  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 24 mm. It is made of NBR.
  42 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 633-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 633-ZZ
Hydraulic seal - US-20X36X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-20X36X8-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    24  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    297  G
  • PACKAGING
    1
Description