Hydraulic seal US-20X36X8-PU94
Part number : US-20X36X8-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-20X36X8-PU94  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 36 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK1412 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK1412
External circlip - CIRCLIP-EXT-16 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-16
Hydraulic seal - US-5X12X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-5X12X6-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    36  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description