Pneumatic seal PP-10X40X18-FPM90
Part number : PP-10X40X18-FPM90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-10X40X18-FPM90  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 18 mm. It is made of FPM.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Pneumatic seal - PP-10X40X18-NBR80 GEN
PNEUMATIC SEAL PP-10X40X18-NBR80
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description