Pneumatic seal PP-10X40X18-NBR80
Part number : PP-10X40X18-NBR80
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-10X40X18-NBR80  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 18 mm. It is made of NBR.
  36 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 88507 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 88507
Loose needle - NRA-6X60 GEN
LOOSE NEEDLE NRA-6X60
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    35  G
  • PACKAGING
    1
Description