Pneumatic seal CL-25.400X73.030X12.700-NBR90
Part number : CL-25.400X73.030X12.700-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CL-25.400X73.030X12.700-NBR90  has an inner diameter of 25.4 mm, an outer diameter of 73.03 mm and a thickness of 12.7 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - DL2016-NADELLA NADELLA
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING DL2016-NADELLA
Rotary shaft seal - OAS-20X26X4-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X26X4-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25.4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    73.03  MM
  • THICKNESS
    12.7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CL
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description