Piston seal TP3-25.400X38.100X15.870-NBR90
Part number : TP3-25.400X38.100X15.870-NBR90
GEN
Description
The TP3-25.400X38.100X15.870-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 25.4 mm, the internal diameter of the cylinder body 38.1 mm and the thickness available at the base of the groove 15.87 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - UC-25.40X31.75X4.76-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UC-25.40X31.75X4.76-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25.4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38.1  MM
  • THICKNESS
    15.87  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP3
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description