Piston seal TP1-66X80X22.500-PU90
Part number : TP1-66X80X22.500-PU90
GEN
Description
The TP1-66X80X22.500-PU90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 66 mm, the internal diameter of the cylinder body 80 mm and the thickness available at the base of the groove 22.5 mm. It is manufactured in  PU.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RIA-40X50X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-40X50X7-10-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    66  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    22.5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    45  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description