Piston seal TP1-55X70X20-NBR90
Part number : TP1-55X70X20-NBR90
GEN
Description
The TP1-55X70X20-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 55 mm, the internal diameter of the cylinder body 70 mm and the thickness available at the base of the groove 20 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - PW42750037CS-PFI PFI
DEEP GROOVE BALL BEARING PW42750037CS-PFI
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    38  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description