Piston seal TP1-34X50X18.400-FPM90
Part number : TP1-34X50X18.400-FPM90
GEN
Description
The TP1-34X50X18.400-FPM90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 34 mm, the internal diameter of the cylinder body 50 mm and the thickness available at the base of the groove 18.4 mm. It is manufactured in  FPM.
  8 to 10 days (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled flanged bronze bush - BNZF55-64-71-5-45 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF55-64-71-5-45
O-Ring seal - OR-45X3-NBR80 GEN
O-RING SEAL OR-45X3-NBR80
  • INSIDE DIAMETER
    34  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    18.4  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    37.3  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description