Hydraulic seal UTSL-60X70X11.50-PU94
Part number : UTSL-60X70X11.50-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTSL-60X70X11.50-PU94  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 11.5 mm. It is made of PU.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-55X70X7.50-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-55X70X7.50-PU94
V-Belt Wrapped - Z19-CONTITECH CONTITECH
V-BELT WRAPPED Z19-CONTITECH
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    11.5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UTSL
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description