Hydraulic seal US-55X70X7.50-PU94
Part number : US-55X70X7.50-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-55X70X7.50-PU94  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 7.5 mm. It is made of PU.
  46 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6004-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-2RS
Hydraulic seal - US-55X70X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-55X70X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    7.5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description