Hydraulic seal UTS-16X24X5.70-PU94
Part number : UTS-16X24X5.70-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTS-16X24X5.70-PU94  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 5.7 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Grease - GRAISSE-CARTOUCHE-400GR GEN
GREASE GRAISSE-CARTOUCHE-400GR
Ball - BA-3-INOX GEN
BALL BA-3-INOX
3 3
Hydraulic seal - US-14X26X5-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-14X26X5-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    5.7  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UTS
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description