Hydraulic seal US-6.35X11.11X3.17-NBR90
Part number : US-6.35X11.11X3.17-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-6.35X11.11X3.17-NBR90  has an inner diameter of 6.35 mm, an outer diameter of 11.11 mm and a thickness of 3.17 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - R188 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING R188
Hydraulic seal - US-5X11X3-NBR90 GEN
HYDRAULIC SEAL US-5X11X3-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    6.35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    11.11  MM
  • THICKNESS
    3.17  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description