Hydraulic seal US-55X65X12-13-NBR90
Part number : US-55X65X12-13-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-55X65X12-13-NBR90  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51204 GEN
THRUST BALL BEARING 51204
Wiper seal - RIA-55X65X7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-55X65X7-NBR90
Bearing inner race - IRT1525-IKO IKO
BEARING INNER RACE IRT1525-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description