Hydraulic seal US-45X60X9-PU94
Part number : US-45X60X9-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-45X60X9-PU94  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 9 mm. It is made of PU.
  49 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
Wiper seal - RIA-45X57X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-45X57X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description