Hydraulic seal US-28X40X10-PU94
Part number : US-28X40X10-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-28X40X10-PU94  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 10 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51105 GEN
THRUST BALL BEARING 51105
Bearing inner race - IR35-40-30 GEN
BEARING INNER RACE IR35-40-30
Hydraulic seal - US-28X40X10-11-NBR90 GEN
HYDRAULIC SEAL US-28X40X10-11-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description