Hydraulic seal US-28X40X10-11-NBR90
Part number : US-28X40X10-11-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-28X40X10-11-NBR90  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51105 GEN
THRUST BALL BEARING 51105
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
Description