Hydraulic seal US-12X20X4-NBR90
Part number : US-12X20X4-4.50-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-12X20X4-NBR90  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6002-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6002-ZZ
Wiper seal - RSE-24X32X4-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RSE-24X32X4-7-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description