Hydraulic seal US-12X18X6-NBR90
Part number : US-12X18X6-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-12X18X6-NBR90  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 18 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RS
Ball - BA-12 GEN
BALL BA-12
12 12
Hydraulic seal - US-12X18X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-12X18X6-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    18  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description