Hydraulic seal US-12X18X6-PU94
Part number : US-12X18X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-12X18X6-PU94  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 18 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-16 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-16
Threadlocker - FREIN-FILET-BLEU-243-50ML-LOCTITE LOCTITE
THREADLOCKER FREIN-FILET-BLEU-243-50ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    18  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description