Hydraulic seal US-12X18X4-PU94
Part number : US-12X18X4-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-12X18X4-PU94  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 18 mm and a thickness of 4 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP1210-P10 GEN
PAP BUSH PAP1210-P10
Tapered roller bearing - 30205-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30205-TIMKEN
Hydraulic seal - US-12X18X3-NBR90 GEN
HYDRAULIC SEAL US-12X18X3-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    18  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description