Hydraulic seal US-100X120X10-PU94
Part number : US-100X120X10-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-100X120X10-PU94  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 10 mm. It is made of PU.
  4 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-85X95X9-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-85X95X9-PU94
PAP bush - PAP9540-P10 GEN
PAP BUSH PAP9540-P10
Self aligning ball bearing - 1218-ZEN ZEN
SELF ALIGNING BALL BEARING 1218-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
Description