Hydraulic seal UP-60X70X6-PU94
Part number : UP-60X70X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-60X70X6-PU94  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  2 parts in stock (20 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6001-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6001-C3-SKF
Hydraulic seal - UP-60X70X7-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UP-60X70X7-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description