Hydraulic seal UC-41.30X50.80X9.52-PU94
Part number : UC-41.30X50.80X9.52-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UC-41.30X50.80X9.52-PU94  has an inner diameter of 41.3 mm, an outer diameter of 50.8 mm and a thickness of 9.52 mm. It is made of PU.
  3 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-11X2.50-EPDM70 GEN
O-RING SEAL OR-11X2.50-EPDM70
Oil filled plain bronze bush - BNZ12-15-16 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12-15-16
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    41.3  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50.8  MM
  • THICKNESS
    9.52  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UC
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description