Taper bushing 2517-30-OPTIBELT
Part number : 2517-30-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The Taper Bushing from the brand , known under the reference 2517-30-OPTIBELT, has an external diameter of 86 mm and a length of 45 mm. It weight is g and its bore diameter is 30 mm.
  4 parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled flanged bronze bush - BNZF50-60-70-6-50 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF50-60-70-6-50
Housed bearing - 2 bolts - UCP206 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP206
V-grooved pulley SPB - 100-SPB-2-1610-OPTIBELT OPTIBELT
V-GROOVED PULLEY SPB 100-SPB-2-1610-OPTIBELT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE DIAMETER
    86  MM
  • WEIGHT
    1479  G
  • PACKAGING
    1
  • BORE
    30  MM
  • TYPE
    2517
  • LENGTH
    45  MM
Description