Raw edge cogged v-belt XPB3350-OPTIBELT
Part number : XPB3350-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPB3350-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPB profile. It has a 16.3mm x 13mm section with a 3290 mm internal length, a 3372 mm external length, and a 3350 mm primitive length.
  6 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-160X190X15-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-160X190X15-NBR
  • SECTION
    XPB (16.3mm x 13mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    3350  MM
  • INSIDE LENGTH
    3290  MM
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    545  G
Description