Raw edge cogged v-belt XPB1900-OPTIBELT
Part number : XPB1900-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPB1900-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPB profile. It has a 16.3mm x 13mm section with a 1840 mm internal length, a 1922 mm external length, and a 1900 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Replacement insert - UC213 GEN
REPLACEMENT INSERT UC213
Raw edge cogged v-belt - AVX13X1150 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX13X1150
  • SECTION
    XPB (16.3mm x 13mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1900  MM
  • INSIDE LENGTH
    1840  MM
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    318  G
Description