Raw edge cogged v-belt AVX13X1150
Part number : AVX13X1150
GEN
Description
The AVX13X1150 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1100 mm internal length, a 1150 mm external length, and a mm primitive length.
  14 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Anti-vibration mount MM - MM4030-8 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MM MM4030-8
E-clip - E-CLIP-5 GEN
E-CLIP E-CLIP-5
5 5
Raw edge cogged v-belt - AVX13X1175 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX13X1175
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    45.3  IN
  • INSIDE LENGTH
    1100  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1150  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • WEIGHT
    116  G
Description