Raw edge cogged v-belt XPA932-OPTIBELT
Part number : XPA932-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPA932-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 887 mm internal length, a 950 mm external length, and a 932 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-12X24X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X24X7-NBR
V-Belt Wrapped - SPA1132 GEN
V-BELT WRAPPED SPA1132
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    932  MM
  • INSIDE LENGTH
    887  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    950  MM
  • PITCH LENGTH
    932  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    82  G
Description