Raw edge cogged v-belt AVX10X1525
Part number : AVX10X1525
GEN
Description
The AVX10X1525 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 1475 mm internal length, a 1525 mm external length, and a mm primitive length.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-SKF
Oil filled flanged bronze bush - BNZF12-18-22-3-16 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF12-18-22-3-16
Raw edge cogged v-belt - AX54 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AX54
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    60  IN
  • INSIDE LENGTH
    1475  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1525  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    103  G
Description