Needle roller bearing NK15-12-ZEN
Part number : NK15-12-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK15-12-ZEN ZEN, has an inner diameter of 15 mm, an outer diameter of 23 mm and a thickness of 12 mm.
  29 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-5 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-5
Rotary shaft seal - OAS-11.60X24X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-11.60X24X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    23  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • LIMITING SPEED
    21000  RPM
  • WEIGHT
    16  G
  • DYNAMIC LOAD
    10  KN
  • STATIC LOAD
    11  KN
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description