Drawn cup needle roller bearing HKS-21X28X10-NTN
Part number : HKS-21X28X10-NTN
NTN
Description
The Drawn Cup Needle Roller Bearing, known as HKS-21X28X10-NTN NTN, has an inner diameter of 21 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 10 mm.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-12 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-12
Needle roller bearing - NK1512 GEN
NEEDLE ROLLER BEARING NK1512
Rotary shaft seal - OA-21X28X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-21X28X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    21  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • WEIGHT
    20  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description