Drawn cup needle roller bearing HK13.5X20X12
Part number : HK13.5X20X12
GEN
Description
The Drawn Cup Needle Roller Bearing, known as HK13.5X20X12 Generic, has an inner diameter of 13.5 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 12 mm.
  11 parts in stock (2 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-50 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-50
Rotary shaft seal - OAS-11.60X24X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-11.60X24X10-NBR
Needle roller bearing - NK1412 GEN
NEEDLE ROLLER BEARING NK1412
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    13.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description