Needle roller and cage assemblies K16X20X13-A-0-7-INA
Part number : K16X20X13-A-0-7-INA
INA
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K16X20X13-A-0-7-INA INA, has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 13 mm.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-26X36X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-26X36X7-NBR
Needle roller and cage assemblies - K25-30-20 GEN
NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLIES K25-30-20
Internal circlip - CIRCLIP-INT--0-SEEGER SEEGER
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT--0-SEEGER
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • LIMITING SPEED
    23600  RPM
  • WEIGHT
    8  G
  • DYNAMIC LOAD
    8.9  KN
  • STATIC LOAD
    11.8  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description