Needle roller and cage assemblies K50-55-20-SKF
Part number : K50-55-20-SKF
SKF
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K50-55-20-SKF SKF, has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 20 mm.
  30 parts in stock (10 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61906-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 61906-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-35 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-35
O-Ring seal - OR-10.82X1.78-FPM80 GEN
O-RING SEAL OR-10.82X1.78-FPM80
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • LIMITING SPEED
    9500  RPM
  • WEIGHT
    37  G
  • DYNAMIC LOAD
    25.5  KN
  • STATIC LOAD
    60  KN
  • PACKAGING
    1
Description