Bearing inner race IR40-45-20
Part number : IR40-45-20
GEN
Description
The Bearing Inner Race known by the reference IR40-45-20 Generic has an inside diameter of 40 mm, an outside diameter of 45 mm and a length of 20 mm. It is manufactured in .
  12 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X80X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X80X7-NBR
Bearing inner race - IR40X45X30 GEN
BEARING INNER RACE IR40X45X30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • TYPE
    IR
  • WEIGHT
    50  G
  • PACKAGING
    1
Description