Bearing inner race IR17-20-16
Part number : IR17-20-16
GEN
Description
The Bearing Inner Race known by the reference IR17-20-16 Generic has an inside diameter of 17 mm, an outside diameter of 20 mm and a length of 16 mm. It is manufactured in .
  25 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X52X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X52X8-NBR
Bearing inner race - IR17-20-30.5 GEN
BEARING INNER RACE IR17-20-30.5
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • TYPE
    IR
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description