Replacement insert PE20-XL-INA
Part number : PE20-XL-INA
INA
Description
The PE20-XL-INA INA Replacement Insert measures 20 mm inside diameter, 55 mm outside diameter and 31.5 mm in thickness. It is made of .
  8 to 10 days (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6001-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6001-2RSH-SKF
Replacement insert - RALE30-XL-NPP-FA106-INA INA
REPLACEMENT INSERT RALE30-XL-NPP-FA106-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    31.5  MM
  • WEIGHT
    255  G
  • DYNAMIC LOAD
    13.6  KN
  • STATIC LOAD
    6.6  KN
  • PACKAGING
    2
  • STANDARD
    No standard
Description