Replacement insert BE20-XL-INA
Part number : BE20-XL-INA
INA
Description
The BE20-XL-INA INA Replacement Insert measures 20 mm inside diameter, 55 mm outside diameter and 16 mm in thickness. It is made of .
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - CBK173 GEN
TAPERED ROLLER BEARING CBK173
Replacement insert - PE20-XL-INA INA
REPLACEMENT INSERT PE20-XL-INA
jonc d'arrêt - WR55 GEN
JONC D'ARRÊT WR55
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • WEIGHT
    194  G
  • DYNAMIC LOAD
    13.6  KN
  • STATIC LOAD
    6.6  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description