Deep groove ball bearing 6302-16-KINEX
Part number : 6302-16-KINEX
KINEX
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6302-16-KINEX from the brand KINEX, has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 13 mm.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Deep groove ball bearing - 6302-16-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6302-16-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • WEIGHT
    79  G
  • PACKAGING
    1
Description