Deep groove ball bearing 63-32-2RS-NR-NTN
Part number : 63-32-2RS-NR-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 63-32-2RS-NR-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 20 mm.
  1 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-32X45X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X45X8-NBR
Deep groove ball bearing - 63-28-2RS-NR-NTN NTN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 63-28-2RS-NR-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • RADIAL CLASS
    CN
  • CAGE
    Sheet metal
  • SEALING
    Seal on both sides
  • MATERIAL
    STEEL
  • WEIGHT
    421  G
  • DYNAMIC LOAD
    33  KN
  • STATIC LOAD
    16.9  KN
  • PACKAGING
    1
Description