Deep groove ball bearing 63-28-NR-C3-NTN
Part number : 63-28-NR-C3-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 63-28-NR-C3-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 18 mm.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 63-32-NR-C3-NTN NTN
DEEP GROOVE BALL BEARING 63-32-NR-C3-NTN
E-clip - E-CLIP-4 GEN
E-CLIP E-CLIP-4
4 4
Gasket Sealer - JOINT-ETANCHEITE-SILICONE-GRIS-5660-100ML-LOCTITE LOCTITE
GASKET SEALER JOINT-ETANCHEITE-SILICONE-GRIS-5660-100ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • RADIAL CLASS
    C3
  • CAGE
    Sheet metal
  • SEALING
    Non-tight
  • MATERIAL
    STEEL
  • WEIGHT
    304  G
  • DYNAMIC LOAD
    29.6  KN
  • STATIC LOAD
    14  KN
  • PACKAGING
    1
Description