Deep groove ball bearing 62-28-NR-JTEKT
Part number : 62-28-NR-JTEKT
JTEKT
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 62-28-NR-JTEKT from the brand JTEKT, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 16 mm.
  6 parts in stock (21 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X38X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X38X6-NBR
Deep groove ball bearing - 6304-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6304-SKF
Bearing inner race - IR17-20-16 GEN
BEARING INNER RACE IR17-20-16
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • WEIGHT
    184  G
  • PACKAGING
    1
Description