Deep groove ball bearing 62-22-2Z-2AS-NTN
Part number : 62-22-2Z-2AS-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 62-22-2Z-2AS-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 22 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 14 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-25X40X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-25X40X5-NBR
Bearing inner race - LRT5812-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT5812-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    22  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • RADIAL CLASS
    CN
  • CAGE
    Sheet metal
  • SEALING
    Shield on both sides
  • MATERIAL
    STEEL
  • WEIGHT
    117  G
  • DYNAMIC LOAD
    14.3  KN
  • STATIC LOAD
    6.8  KN
  • PACKAGING
    1
Description