Mast guide bearing MG306-36-DDL-16-ENDURO
Part number : MG306-36-DDL-16-ENDURO
ENDURO
Description
The Mast Guide Bearing, known as MG306-36-DDL-16-ENDURO ENDURO, has an inner diameter of 36 mm, an outer diameter of 90.5 mm and a thickness of 29 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP2550-P10 GEN
PAP BUSH PAP2550-P10
Hydraulic seal - UP-32X40X3.25-NBR90 GEN
HYDRAULIC SEAL UP-32X40X3.25-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    36  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90.5  MM
  • THICKNESS
    29  MM
  • WEIGHT
    1091  G
  • DYNAMIC LOAD
    75.68  KN
  • STATIC LOAD
    93.6  KN
  • PACKAGING
    1
  • APPLICATIONS
Description