Cam follower KR22-PP-A-INA
Part number : KR22-PP-A-INA
INA
Description
The Cam Follower, known as KR22-PP-A-INA INA, has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 36 mm.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM2-INOX GEN
LOCK NUT KM2-INOX
O-Ring seal - OR-53X4-FPM80 GEN
O-RING SEAL OR-53X4-FPM80
Cam follower - KR22-PP GEN
CAM FOLLOWER KR22-PP
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    36  MM
  • LIMITING SPEED
    8000  RPM
  • WEIGHT
    47  G
  • DYNAMIC LOAD
    4.5  KN
  • STATIC LOAD
    5.4  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description