Oil filled flanged bronze bush BFMG38-48-58-5-25
Part number : BFMG38-48-58-5-25
GEN
Description
The Oil Filled Flanged Bronze Bush known by the reference BFMG38-48-58-5-25 Generic has an inside diameter of 38 mm, an outside diameter of 48 mm and a length of 25 mm. It is manufactured in .
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-52X72X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-52X72X8-NBR
Oil filled plain bronze bush - BMG38-48-55 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BMG38-48-55
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • TYPE
    BFMG
  • WEIGHT
    137  G
  • OUTSIDE DIAMETER OF FLANGE
    58  MM
  • FLANGE THICKNESS
    5  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description